Etiketler :  Gökyüzü  neden  mavidir  Gökyüzü neden mavidir ? 
Gökyüzünün mavi görünmesinin (dikkat! olmasının değil görünmesinin! çünkü normalde atmosferimiz daha doğrusu hava renksiz bir gazdır!) tek sebebi kırılma hadisesidir.

Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız
ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

Bu fıkrayı sizden önce 1 kişi okudu. << Konfüçyüs ve Dil  ||   Dünya'ya en yakın yıldız >>   

Facebook'da paylaş : Paylaş

Gökyüzü neden mavidir ? fıkrasını PDF olarak indir.
Gökyüzü neden mavidir ? fıkrasını ZİP olarak indir.

Bu Fıkraya Puan Ver

1 2 3 4 5
Toplam Oy : 4    Puan : 3.25   Fıkra Yorumları

isim:    email:


<< Konfüçyüs ve Dil  ||   Dünya'ya en yakın yıldız >>   

Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun. 
loading...
Hızlı Arama
Gökyüzü Neden Mavidir ? fıkrası FikraCenneti Üyeleri tarafından puanlandı. . Gökyüzü neden mavidir ? Gökyüzü neden mavidir ? Puan: 3.25