Etiketler :  Pomak  Muhtar  Pomak Muhtar 
Öncelikle belirtmeliyim ki, aşağıda anlatacağım fıkra veya hikayeyi, kendisi de bir Pomak olan Türkiye"nin yetiştirdiği en büyük folklorculardan Kırklarelili Şerif Baykurt"tan (Milli Eğitim Bakanlığında Genel Müdürlük yapmıştır) bizzat dinlemişimdir.
Şimdi bunu naklederken ne kadar başarılı olursam olayım, Merhum Şerif Baykurt"un orijinal Pomak aksanını taklit edemeyeceğim ve fıkranın bütün yükü de burada olduğu için, aynı tadı veremeyeceğimi ekleyeyim:

Bir Pomak köyünün haliyle Pomak olacak muhtarı, köy bütçesinde biriken parayı kitabına uydurup iç etmekteymiş. Ne var ki, köylüler de durumu kavramışlar ve fazla beklemeyip muhtarı savcılığa şikayet etmişlermiş. Dosya hazırlanmış, sorgu-sual ardından da muhtar hakkında dava açılmışmış.

Hakim muhtara suçlamayı ve sorularını yöneltmiş. Savunmasını almak üzere beklemeye başlamış. Muhtarın avukatı yokmuş; kendi kendini savunmaktaymış:
-Hakim Beycazım (Beyciğim), bizim küğde vardır bir buva (bizim köyde bir boğa vardır). Ama Hakim Beycazım, diyil üle, şüle-büle (öyle bildiğin gibi değil). Buva diyeyim sana! Kavi buva (güçlü boğa) Hakim Beycazım! Unu baglamak (onu bağlamak) için lazımdır bir urgan. Kasabadan aldım urganı. Buvayı baglarım kuparır (bağlarım koparır), baglarım kuparır Hakim Beycazım! Gene alırım, gene baglarım. Ama gene kuparır.

Muhtar, böyle bıkıp usanmadan boğayı bağlıyorsa da, kavi boğa urganı tekrar- tekrar koparıyormuş! Sonra yeni bir urgan alıp gene bağlıyor, ama boğa gene koparıyormuş.
Hakim arada bir:

-Eee sonra ne oldu?.. diyecek olsa da, Muhtar ayni minval üzere devam ediyormuş.
Yukarıda anlattığım gibi, hikayenin asıl ağırlığı muhtarın kendi aksanıyla sarfettiği sözlerdedir. Olayın, böyle kuru bir metin olarak anlatılması ise pek bir tat vermeyebilecektir.

Bu fıkrayı sizden önce 8 kişi okudu. << Pomak köylüleri  ||   Erkan Anaktar >>   

Facebook'da paylaş : Paylaş

Pomak Muhtar fıkrasını PDF olarak indir.
Pomak Muhtar fıkrasını ZİP olarak indir.

Bu Fıkraya Puan Ver

1 2 3 4 5
Toplam Oy : 55    Puan : 2.35   Fıkra Yorumları

isim:    email:

KIRMIZISURATLIPOMAK

anladım buvayı

2008-06-24
#PmK |AyTaC

bencede cok gzl :) Manisa/Soma/PoMak_KöY

2008-06-17
...pomak...

bence çok güzel ben ne demek istedini anladım nede olsa bzden:)

2008-03-30

<< Pomak köylüleri  ||   Erkan Anaktar >>   

Hoş geldiniz! Üye Girişi yapın veya Ücretsiz Kayıt olun. 
loading...
Hızlı Arama
Pomak Muhtar fıkrası FikraCenneti Üyeleri tarafından puanlandı. . Pomak Muhtar Pomak Muhtar Puan: 2.35